null uklidove-akce-aktualita-detail

V CHKO Blaník proběhly jarní úklidové akce

3. 5. 2022

Při příležitosti Dne Země studenti Gymnázia Vlašim a žáci Základní školy Vorlina Vlašim sbírali odpadky v okolí turisty navštěvovaných míst v CHKO Blaník.

Studenti Gymnázia Vlašim strávili na Blaníku přímo Den Země - 22. dubna. 20 studentů zahájilo akci u Domu přírody Blaníku a v první etapě sbírali odpadky na turistické trase na Velký Blaník. Následně z lesního porostu pod vrcholem vytahali plastové tubusy, které zde zbyly po odrostlých výsadbách. Přímo v terénu se seznámili s jarními bylinami, fungováním lesního ekosystému a opatřeními, která se provádí na Blaníku při těžbě porostů napadených kůrovci. Kromě dobrého pocitu z pomoci přírodě si odnesli studenti i drobnosti do školních lavic s logem AOPK ČR.

Žáci Základní školy Vorlina Vlašim v pátek 29.dubna vyčistili od odpadků kamenitou stráň u Křížovského lomu. Skupina dvaceti žáků s učitelským doprovodem statečně zdolala kamenitou suť a osvobodila ji od plechovek, igelitů a pneumatik. Křížovský lom a jeho okolí patří k významným lokalitám CHKO Blaník z hlediska výskytu plazů a obojživelníků. Po akci se žáci seznámili s Křížovským lomem a protože v rámci výuky vytváří herbář, odnesli si i sběry bylin za odborného dohledu pracovníka AOPK ČR.

Účastníci při úklidu.
Účastníci při úklidu.
Účastníci při úklidu.
Účastníci při úklidu.