Dům přírody Blaníku po roce opět provoněly houby - Blaník
Aktuality a akce
null Dům přírody Blaníku po roce opět provoněly houby
Dům přírody Blaníku po roce opět provoněly houby
1. 11. 2024
V sobotu 26. října byl na výstavě přítomen mykolog Pavel Moran, který výstavu připravil. V jejím průběhu pak určoval návštěvníkům přinesené houby a odpovídal na zvídavé otázky, zejména jak bezpečně poznávat některé méně známé, avšak výtečné druhy a jak je v kuchyni upravit. Součástí výstavy bylo promítání více než 400 fotografií hub Pavla Morana a pro děti byla připravena tvořivá dílna a houbová Krakonošova zahrádka.
Celkem dvaadvaceti druhy byly na výstavě shodně zastoupeny pavučince a holubinky následované čirůvkami s patnácti druhy a ryzci, kterých mohli návštěvníci na výstavě vidět třináct druhů. Dále bylo k vidění jedenáct druhů muchomůrek nebo devět druhů bedel. Hojně byly na výstavě zastoupeny hřibovité houby, které se těšily velkému zájmu návštěvníků. Pokud bychom spočítali všechny druhy hřibovitých – hřiby, kozáky, křemenáče, klouzky i slizáky, nalezli bychom zde celkem 22 druhů včetně velkých exemplářů hřiba smrkového nebo hřiba kováře.
Zajímavostí letošní výstavy bylo několik druhů velkých pavučinců z podrodu pahřib (Phlegmacium) například pavučinec hnědofialový (Cortinarius balteatocumatilis), vzácnější druh zařazený v červeném seznamu hub ČR, který ale v letošní sezoně rostl v hojnějším počtu než obvykle a tudíž se několik pěkných plodnic dostalo i na výstavu. Dalším zajímavým exponátem byl ryzec vodnatý (Lactarius uvidus), rostoucí vzácně na podmáčenějších lokalitách pod břízami a výjimečně pod smrky. Je typický šedavě nafialovělým kloboukem a především roněním bělavého mléka (latexu), které se na poraněných místech na vzduchu a v kontaktu s dužninou zbarvuje do fialova. Návštěvníky jistě zaujalo i pět druhů hvězdovek, či kyj rourkovitý – běžná podzimní houba rostoucí v opadu listnáčů, především bříz, jež často připomíná velkou, hnědou pletací jehlici, zapíchnutou do země, nicméně pro své zbarvení splývající s opadaným listím je nenápadný a přehlížený. Když tuto houbu obdivoval jeden z malých návštěvníků, poradili jsme mu, kde a jak ji hledat a že roste i v okolí domu přírody. Šel zkusit své štěstí a s radostí se vrátil s tím, že uspěl a kyj našel. I tak se dá posílit zájem o naši přírodu, její bohatství a v důsledku i o její ochranu.
Výstava, kterou pořádali společně Agentura ochrany přírody a krajiny ČR – Správa CHKO Blaník a Český svaz ochránců přírody Vlašim, zůstala přístupná pro návštěvníky Domu přírody Blaníku až do pondělí 28. října a celkem ji zhlédlo okolo 700 návštěvníků.